„Ép testben, ép lélek”

„Ép testben, ép lélek”

A jól ismert közmondás a maga gyönyörű tömörségében foglalja össze, hogyan is működünk. Egyre több ember számára kezd természetessé válni az a nézet, hogy szervezetünk egy komplex rendszer, melyben a testi és a lelki folyamatok szoros kapcsolatban vannak egymással. Azaz testi folyamataink, a minket érő külső hatások nagyban befolyásolják közérzetünk, lelki állapotunk. Ha pedig utóbbiban történik nagyobb kilengés a negatív és a pozitív állapotok irányába az úgy szintén kihat testünkre.

Emlékezzünk vissza az ismerős gyomorgörcsre, amit egy-egy vizsga előtt éreztünk. Az sem ritka, ha egy örökletes állapotot súlyosbít a stressz vagy a kimerültség.

Platón így vélekedett a témáról: „A betegségek kezelésében a legnagyobb tévedés, hogy külön orvosok foglalkoznak a test, valamint a lélek bajaival, holott e kettő nem válaszható el egymástól.”

 

A pszichoszomatika, a pszichés problémák testi megjelenéséért, azaz a lelki és testi egyensúly felborulásának tüneteit írja le. A betegség sokkal inkább az emberi tudatban létrejött diszharmóniának a jelzése, az egész ember zavara tehát, nemcsak a testé. A betegség felhívja a figyelmet arra a feladatra, amelyet meg kell oldanunk. Természetesen ez nem tagadja a külső hatások által történt megbetegedéseket.

A tünetek közül a fejfájás és hasfájás fordulnak elő leggyakrabban, de a krónikus fáradtság és a depresszió tünetei sem ritkák. Azt gondolnánk, hogy ez csak a felnőtteket érinti, de sajnos a kutatások az mutatják, hogy a gyermekek is gyakran tapasztalnak pszichoszomatikus tüneteket. Kapcsolatot véltek felfedezni a serdülőkori pszichoszomatikus tünetek gyakorisága és a felnőttkorban jelentkező mentális betegségek, a depresszió és szorongás között. A relaxációra épülő öngyógyító imagináció, az érzelmi egyensúly kialakítása, a betegséggel kapcsolatos szorongás és félelmek, a jövővel kapcsolatos pozitív célok megalkotása javítja a lelki egészséget, növeli az életerőt.

A gyógyulás érdekében pedig nem a betegséget kell kezelni, hanem a kiváltó okot megszüntetni.

Az egészség helyreállítása és megőrzése sokszor több módszer együttes használatával érhető el:

  • Az önvizsgálatot során megérthetjük, mit üzen a testünk és lelkünk
  • Foglalkozzunk magunkkal minden nap legalább 10 percet
  • Napi rutinunk megváltoztatása új színfoltot vihet a szürke hétköznapokba
  • Naponta tegyünk valamit a jó közérzetért
  • A zene hallgatás, a kedvenc időtöltés gyakorlása, a háziállatunkkal való törődés pozitívan hat a lélekre
  • Teremtsünk kapcsolatokat, az elszigetelődés súlyosbítja lelki problémákat
  • Mosolyogjunk
  • A meditáció csodára képes
  • Alkalmazzunk aromaterápiát

Fontos, hogy akár testi, akár lelki tüneteink kezdenek elhatalmasodni, mindenképpen kérjük szakember segítségét.

A pszichoszomatikus tünetek gyakoriságát, intenzitását környezeti, életmódbeli, táplálkozás, a fizikai aktivitás mértéke is befolyásolják. Fontos, hogy foglalkozzunk a testi tünetekkel is és egyaránt ápoljuk testünket és lelkünket is.

A rendszeresen végzett fizikai aktivitás, az egészséges táplálkozás olyan külső tényezők, melyek pozitívan befolyásolják testi és lelki egészségünk. Nem hanyagolhatjuk el környezetünk szerepét is, hiszen az időjárás, a különböző ingerek, a testünkkel érintkező szerek is hatással van egészségünkre.

Ezért érdemes tudatosságot vinnünk a minket körülvevő, minket érő, a szervezetünkbe bekerülő ingerek és hatások esetében. Egy kis odafigyeléssel csodákat tehetünk egészségünkkel!

Forrás: Fehér, Piroska és Annár, Dorina és Zsákai, Annamária és Bodzsár, Éva (2019): Pszichoszomatikus tünetek gyakoriságát befolyásoló tényezők 18–90 éves nők körében.

 

Forrás: 

  • Fehér Piroska, Annár Dorina, Zsákai Annamária dr., Bodzsár Éva dr. (2019): Pszichoszomatikus tünetek előfordulási gyakorisága 8–17 éves magyar gyermekek körében
  • Rohánszky Magda,Prezenszki Zsuzsanna, Katonai Rózsa, Konkoly Thege Barna (2014): Mit gyógyít a gyógyító képzelet? A Simonton-módszer hatékonysága magyar daganatos betegek körében

 

„Ép testben, ép lélek”

Bejegyzések

Léleksarok
Barbara

„Ép testben, ép lélek”

A jól ismert közmondás a maga gyönyörű tömörségében foglalja össze, hogyan is működünk. Egyre több ember számára kezd természetessé válni az a nézet, hogy szervezetünk

Tovább olvasom »