A jóga, az agy és a mentális egészség

A távolról szemlélődőknek úgy tűnhet, hogy a jógázó csak furcsa pozíciókba „csavargatja” magát. A nyugati, megszokott edzésmódokhoz hasonlítva pedig egyáltalán nem tűnik sportnak. Az ókori Indiából származó mozgásforma azonban sokkal-sokkal több ennél.

A jóga a mozgás, a meditáció és a légzés komplex összesége, mely a fizikai és a szellemi egészségre egyaránt hatással van. A jóga filozófiája az, hogy középpontba helyezzük magunkat, összekapcsoljuk a testet, az elmét és a szellemet, itt és most, a jelen pillanatban. A jógának számos formája létezik, mint például a hatha, bikram, astanga, vinyásza, stb. A kutatások azt mutatják, hogy a jóga javíthatja az agyműködést és a mentális egészséget.

A jóga javíthatja az agyműködést

Ez a mozgásforma kifejezetten jól hathat az agyunk egyes funkcióira, mint a memória vagy a koncentráció. A jóga hatására a hippokampusz (a tanulásért és memóriáért felelős része az agynak) térfogata megváltozik.

További kutatások pedig arra világítanak rá, hogy azok a személyek, akik jógáznak késleltetheti a kognitív öregedést, vagyis azokat a képességeket óvják, melyek a mindennap működéshez kellenek. Ilyen például az érzékelés, észlelés, figyelem, emlékezés és a képzelet. Rávilágítottak arra is, hogy a jóga terápiás hatással lehet azokra, akik nehézségekkel küzdenek a kognitív kontrollt illetően.

A jóga és a mentális egészség

A jóga pozitív hatással lehet a mentális egészségre és a jólétre. A kutatások azt mutatják, hogy a jóga gyakorlásának számos fontos mentális egészségügyi előnye van, például csökkenti a szorongást, a depressziót és a stresszt, valamint javítja az általános közérzetet. A jóga egyik lényegi aspektusa a jelenlét, a jelen pillanatra való összpontosítás, kizárva a zavaró, szorongást keltő gondolatokat. Másik aspektusa, a megfelelő légzés, mely szintén pozitívan hathat a mentális egészségre, a fizikai jóllét javítása mellett (pulzusszám, anyagcsere).

Ép testben, ép lélek cikkünkben részletezzük, hogy a fizikai vagy mentális egészség mennyire szoros kapcsolatban van egymással, ezért az egyik javulása (vagy romlása) hatással van a másikra. A jóga pedig komplex módon hat a testi és a mentális egészségünkre.

A jóga gyakorlása

A jógát bárki, bármilyen korban és állóképesség mellett elkezdheti, ha csak az orvos nem tanácsol mást. Ma már rengeteg könyv, videó áll rendelkezésre, hogy elsajátítsuk és gyakoroljuk. Sok helyen már jóga órák is elérhetők, így szakember segítsége mellett gyakorolható.

Ha nem győztünk meg, akkor próbáld ki és győződj meg róla Te is!

A jóga, az agy és a mentális egészség

Bejegyzések